2026:1 Svarta siffror – en ESO-rapport om den kriminella ekonomins omfattning

Ladda ner rapporten

Den kriminella ekonomin och ekonomiska vinster från brottslighet är avgörande drivkrafter bakom brottslighetens utveckling. Men brottsinkomster är svårfångade och det har gjorts få försök att få en samlad bild av deras omfattning. I den här rapporten till ESO uppskattar Amir Rostami, Hernan Mondani, Johan Mellberg och Jesper Roine storleken på den kriminella ekonomin i Sverige. Genom att dela in den i fyra olika kategorier och sammanställa resultat från många olika studier landar de i mycket höga siffror – även om betydande osäkerheter kvarstår. Fram träder en bild där brottslighet inom ramen för legala strukturer spelar mycket större roll än till exempel illegala marknader som vapen- och narkotikahandel. Majoriteten av den kriminella ekonomins inkomster kommer från systemexploatering i form av svartarbete, arbetslivskriminalitet och välfärdsbedrägerier. För att minska strategiska sårbarheter i samhället menar författarna att det behövs en mer kunskapsbaserad och systemorienterad kriminalpolitik och ger flera exempel på vad en sådan kan innebära.

Amir Rostami är professor i kriminologi vid Södertörns högskola och forskningsledare vid Institutet för framtidsstudier. Han forskar främst om kriminell organisering såsom organiserad brottslighet, kriminell ekonomi och extremism.

Hernan Mondani är docent i sociologi och lektor i kriminologi vid Södertörns högskola samt forskare vid Institutet för framtidsstudier. Han forskar främst om kriminell organisering och kriminella nätverk.

Johan Mellberg är adjungerad docent i finans vid Norges Handelshøyskole och forskare vid Institutet för framtidsstudier. Mellberg är även analytiker vid Skatteverket. Hans forskning är inriktad på kriminell ekonomi och välfärdsbrottslighet.

Jesper Roine är docent i nationalekonomi och biträdande föreståndare vid Stockholm Institute of Transition Economics på Handelshögskolan i Stockholm. Han forskar främst om politisk ekonomi, inkomst- och förmögenhetsfördelning och långsiktig ekonomisk utveckling.

Läs sammanfattning eller English Summary.
Läs pressmeddelande.

Här finns författarnas interaktiva karta som ger en samlad och strukturerad översikt över den kriminella ekonomins omfattning i Sverige.

Varför har ni skrivit rapporten?

 

Hur stor är den kriminella ekonomin?

 

Vilka delar består den kriminella ekonomin av?

 

Vad behöver förändras i politiken?

Aktuellt om rapporten

Fler aktuella händelser

Mediarapportering kring rapporten

Fokus När brottsligheten blev en del av svensk ekonomi – Del 1: Kriminaliteten nu en parallell ekonomi
Dagens industri Det får vara nog med fusket i upphandlingar
Dagens samhälle Så lurar bedragarna systemet – och så avslöjas de
DN Telefonbedrägerierna ger allt mindre pengar till de kriminella
SVT Forum SVT Nyheter Forum – Nyheter
Bohuslänningen Polisens larm: Den kriminella ekonomin är systemhotande
Norra Halland Kriminella driver bolag – finns i alla branscher
Expressen Bakom fasaden: Så avslöjas Sveriges mest avancerade ekobrott
Göteborgs posten Leif GW Persson kritiserar rikspolischefens slutsatser kring den kriminella ekonomin
Göteborgs posten Så vet du om tjänsten du köper är svart
Dagens industri Efter alla år av mördarjakt behöver vi jaga pengarna
Dagens samhälle ”Offentlighetsprincipen kan inte vara valfri i välfärden”
Barometern Systemhotet är på riktigt
DN Operation Tvättstuga stoppade lånebluffar för 670 miljoner
Strängnäs tidning Så jobbar Strängnäs – mot välfärdsbrott: ”Vi är inte förskonade”
Strömstads tidning ”Sunda byggen” ska hindra organiserad brottslighet i byggbranschen
Realtid Åklagarens miss gjorde att miljoner försvann
Tidningen näringslivet Expert: Så tjänar kriminella på att driva företag – ”Lagstiftning tunn som dasspapper
Norrköpings tidning Svårt upptäcka fusk med insider på kommunen
Samnytt Sverige i samma liga som Sydamerika – stor oro för brottslighet bland företagare
Länsstyrelsen Blekinge Insatser mot kriminella ger resultat
Forskning & Framsteg Svenska gäng omsätter miljardbelopp
Epoch Times Hundratals miljarder flödar i den kriminella ekonomin
Tidningen Näringslivet Här är rädslan för brott störst i världen – Sverige sticker ut: ”Arena för kriminella”
Dagens Industri Det bästa brottet är det som inte begås
News Øresund Rapport: den svenska kriminella ekonomin gör miljardvinster
Börskollen Ekobrott kostar mer än försvaret
SecurityUser Polisen: Kriminella ekonomin omsätter 352 miljarder
Aktuellt i Politiken Det behövs hårdare tag – mot ekonomisk brottslighet
Realtid Svartarbete större än droger – så tjänar kriminella pengar i Sverige
Börskollen Sveriges mest lönsamma ”business”?
Drugnews Miljöbrott mer lönsamt än cannabis
Finanstidning Svart arbete: brottslighetens dolda ekonomi i Sverige – 185 miljarder årligen
SecurityWorldMarket Polisen: Kriminella ekonomin omsätter 352 miljarder
Barometern Kriminella tjänar 185 miljarder om året på brott
Bulletin Rapport: Bedrägerier och välfärdsfusk större än droghandeln
News55 Kriminell ekonomi omsätter hundratals miljarder – vinsterna större än väntat
SvD Svartjobben gör gängen till miljardärer
Sydsvenskan Ny rapport: Kriminella i Sverige tjänar 185 miljarder om året på brott
DN Så stor är den kriminella ekonomin
Aftonbladet Kriminella tjänar 185 miljarder om året på brott
TV4 TV 4 nyheterna
Kvartal Kriminella vinster större än kostnader för äldreomsorgen
Polisen Stor uppräkning av den kriminella ekonomins omfattning
Tidningen Näringslivet Kriminella tjänar 185 miljarder om året på brott
Ekobrottsmyndigheten Den kriminella ekonomin omsätter 352 miljarder kronor