Nyhetsbrev från ESO

Ny ordförande och ny ledamot i ESO

Från och med årsskiftet är Johan Almenberg ny ordförande i ESO:s styrelse och Patrik Söderholm ny ledamot. Johan är docent i nationalekonomi och gd för Finansinspektionen. Patrik är professor i nationalekonomi vid Luleå tekniska universitet. I kommande nyhetsbrev får du lära känna dem närmare.

Den kriminella ekonomin är stor och systemhotande

Bild på panel och författare från seminariet.

Bild: ESO.

Tisdagen den 27 januari ordnade ESO ett seminarium med titeln Grovt räknat – hur stor är den kriminella ekonomin? Seminariet inleddes med en presentation av den nya rapporten Svarta siffror av Amir Rostami och Jesper Roine. I rapporten undersöker de, tillsammans med Hernan Mondani och Johan Mellberg, strukturen och storleken på den kriminella ekonomin. Kommentator var Henrik Angerbrandt från Brottförebyggande rådet och Rikard Jermsten från Ekobrottsmyndigheten. Seminariet avslutades med ett panelsamtal där Lena Linusdotter Nitz, Svenskt näringsliv, Johan Olsson, Polisen, och Dan Axelsson, Skatteverket, deltog.

I rapporten definierar författarna den kriminella ekonomin och dess olika beståndsdelar. Ett slående resultat är att den största omsättningen och vinsterna i den kriminella ekonomin inte uppstår på de ”traditionella” brottsmarknaderna utan genom svartarbete, skattefel, förfalskningar av livsmedel och andra varor, bedrägerier med EU-medel, och miljöbrott.

– Vi ser en brottslighet som finns i allt större lager, i allt fler verksamheter. Jag är inte så trakterad längre av att prata om riskbranscher – den tiden är förbi. Vi måste räkna med att vi har kriminalitet överallt där det går att tjäna pengar, menade Rikard Jermsten, gd på Ekobrottsmyndigheten.

Författarna förespråkar därför en kunskapsbaserad kriminalpolitik som syftar till att minska strategiska sårbarheter i samhället. Det innebär att fler åtgärder måste riktas mot institutionella, legala, ekonomiska och organisatoriska förutsättningar som gör de här typerna av brottslighet möjliga och lönsamma.

Seminariet går att se efterhand här.
Läs rapporten Svarta siffror här.

Välkommen på seminarium om svensk bostadspolitik den 12 mars!

Vad kan vi lära av det senaste halvseklets bostadspolitik? Det är frågan som ställs när vi bjuder in till seminarium den 12 mars. I den kommande ESO-rapporten Två steg framåt, ett steg bak, som publiceras samma dag, analyserar Jan Jörnmark hur bostadspriser, hyror och byggande varierat sedan 1960-talet och fram till idag. Rapportens fokus ligger på de tidigare vågor av bostadspolitiska reformer som fortfarande sätter spår i svensk bostadsmarknad. Rapporten presenteras av författaren för att därefter kommenteras och diskuteras av en kunnig panel. Välkommen att anmäla dig här!

ESO-året 2025 nu summerat i vår årsrapport

Vilket genomslag har ESO:s rapporter och hur väl når vi ut med dem? I vår årsrapport beskriver vi vår verksamhet och sammanställer olika mått för att se vilket intresse rapporterna röner. Ett, visserligen förenklat, sätt att fånga det är genom att mäta antalet nedladdningar från vår webbplats. Vilka var då de mest nedladdade rapporterna av 2025 års rapportskörd? På första plats har vi ”Minsta möjliga motstånd – en ESO-rapport om acceptans för klimatpolitiska styrmedel” av Niklas Harring och Sverker Jagers. Denna följs av antologin ”Innan det är för sent” om brottsförebyggande åtgärder med Axel Merkel och Marie Torstensson Levander som redaktörer. På tredje plats ”Algoritmer för allmän nytta” en rapport om AI i offentlig sektor av Magnus Lodefalk, Aili Tang och Erik Engberg.

Läs mer om våra rapporter, seminarier och hur vi på olika sätt når ut i vår årsrapport för 2025.

Välkommen Adam – vårens praktikant på ESO!

Även denna termin förstärks ESO-kansliet med en högskolepraktikant, Adam Franzelius. Här följer en kort intervju med Adam:

Vad studerar du?
Jag studerar masterprogrammet i statsvetenskap vid Uppsala universitet.

Vilka ämnesområden är du intresserad av?
Mitt intresse för politik och samhällsekonomi är brett, men jag har ett särskilt intresse för förvaltningspolitiska frågor. Genom min masteruppsats och kurser i offentlig förvaltning har jag intresserat mig för frågor som berör politiska beslut och implementeringsprocesser, samt hur olika former av styrning påverkar effektivitet, måluppfyllelse och ansvarsfördelning inom offentlig sektor.

Är det något särskilt du ser fram emot under vårens praktik?
Jag ser fram emot att fördjupa min förståelse för viktiga samhällsekonomiska frågor och att få inblick i ESO:s arbete med policyrelevant forskning. Samtidigt ser jag fram emot att bidra till kansliets arbete genom de kunskaper och perspektiv jag har tagit med mig från mina studier.